Sağlıklı ve Aktif Yaşam Tüyoları

BESLENME UZMANI VE DİYETİSYEN
SELAHATTİN DÖNMEZ ile
SAĞLIKLI VE AKTİF YAŞAM TÜYOLARI

Farmasi Sağlıklı ve Aktif Yaşam Tüyoları
Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Selahattin Dönmez

Havaların ısınmasıyla beraber, hareketli ve enerji dolu aylara giriş yapıyoruz. Hem bu tempoya ayak uydurmak, hem de yaşam düzenimizi, formumuzu korumak adına, ünlü Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Selahattin Dönmez‘in  Farmasi Ailesi için hazırladığı Sağlıklı ve Aktif Yaşama dair tüyolarına gelin hep birlikte kulak verelim,

Sağlıklı ve Aktif Bir Yaşam,

  • Yağ, doymuş yağ, kolesterol tüketiminin azaltılmasıyla,
  • Tam tahıl ürünleri, kuru baklagiller, sebze ve meyve tüketiminin arttırılmasıyla,
  • Sıvı tüketiminin arttırılmasıyla,
  • Sigara ve alkol kullanımından uzak durulmasıyla,
  • Günlük egzersizlerin düzenli olarak yapılmasıyla gerçekleşebilir.

Sağlıklı Yaşam Nedir?

Fiziksel ve ruhsal olarak üstün olma durumuna sağlıklı yaşam denilmektedir. Sağlıklı yaşamın; optimal beslenme, düzenli fiziksel aktivite, stresi doğru yönetme ve hem aile hem sosyal ilişkilerde sevgi dolu bağları harmanlayan bir olgu olduğu vurgulanmaktadır. Mutlu yaşamak isteyen bir birey için sağlıklı yaşam bir amaç olmalıdır.

  Farmasi Biberli Masaj Jeli

Sağlıklı Yaşam Biçimi ise;

Yaşam boyu tüm bireylerin sağlığının korunması, geliştirilmesi, yaşam kalitesinin artırılması, sağlıklı yaşam biçimlerinin benimsenmesi, varolan ve yaşam kalitesini bozan beslenme sorunlarının en aza indirilmesi, diyete bağlı kronik hastalıkların önlenmesi ve tedavisine yönelik yaşam şeklinin iyileştirilmesi, çevre koşullarının düzeltilmesi ve geliştirilmesi olarak tanımlanmaktadır.

Sağlıklı ve aktif bir yaşamda, besin çeşitliliği kadar besin öğelerinin uygun miktarlarda karşılanması beslenmenin temel esasıdır.

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre A, D, C, B1, B2, B6,, Folik Asit, Kalsiyum, Demir, Çinko gibi vitamin ve mineraller günlük önerilen miktarların altında tüketilmektedir.

  Aynısefa

Çeşitli besin grupları ve uygun porsiyon miktarları ile dengeli beslenme planlarında dahi; D ve B12 vitaminleri, Demir, Çinko ve İyot mineralleri ile günlük gereksinimi karşılamak oldukça güç olabilmektedir. Klinik deneyimlerim gösteriyor ki, dengeli beslenme planı ile doğru formüle edilmiş “Gıda Takviyesi” kullanımı aktif yaşam için büyük destek olmaktadır.

farmasi
kayıt

Siz de yorum bırakın :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp chat