Çay Ağacı

Melaleuca Alternifolia, yani bilinen adıyla Çay Ağacı aslında Hint Defnesi ağacıdır. Günümüze çay ağacı olarak gelen bu ağaç Avustralya’da yetişir, yaklaşık iki metreyi bulur ve yassı yapraklara sahiptir. Avustralya yerlileri ağacın yapraklarından elde ettikleri yağı geçmişte ve günümüzde bir çok hastalığın tedavisi için kullanmışlardır. Dilimize İngilizce’deki “tea tree” sözcüğünden geçtiği için çay ağacı olarak anılmaktadır. Bu ise İngiliz kaptan James Cook ‘a dayanır. Yeni Zelanda ‘nın keşfi sırasında Kaptan Cook’un tayfası yaprakları kaynatıp çay yerine kullanmışlardı. Bu mucizevi yağın günümüzde kullanım alanları oldukça geniştir. Çay ağacı yağı cilt bakımı, saç bakımı, ağız bakımı gibi bir çok alanda kullanmak mümkün.

Çay Ağacı; Cilt Sağlığı

Günlük cilt bakımı için oldukça uygun olan bu yağ “yüzdeki lekelere ne iyi gelir?” sorusuna direk cevap olur. Antiseptik özellikleri sayesinde sivilce

farmasi çay ağacı balm - farmasi çay ağacı krem
  Farmasi Çay Ağacı Balm ve Krem

izleri, sivilce lekeleri, akne, siyah nokta gibi yüzde oluşan yapıları yok eder. Çenede sivilce hatta sırtta sivilce oluşumuna da engel olur. Siğil tedavisi yaptığı gibi herpes (uçuk) oluşumunu da tedavi eder. Evde cilt bakımı yapmak isteyenler için cilt bakım ürünleri içerisindeki favori ürünleri olacaktır.

Ayrıca; “kaşıntıya ne iyi gelir? , yanığa ne iyi gelir?” sorularınızın yanıtı da yine çay ağacıdır. Egzama tedavisi, sedef hastalığı gibi problemlere karşı da etkilidir. Kaşıntı ve yanık için farmasi çay ağacı yağı kremi kullanılabilir. Özellikle yanık kremi arayanlar için birebirdir. Yanık oluşan bölgeye fazla vakit geçirmeden direk sürülmelidir. Bir kaç saat içerisinde yanığın yok olduğunu gözle görebilecek ve bu mucizeye  hayret edeceksiniz. Yanık için öncelikli tavsiye farmasinin çay ağacı balmını kullanmanız yönünde.

Kullanım alanı oldukça geniş olan çay ağacı yağını siyah nokta temizleme için kullandığınız gibi makyaj temizlemekte de kullanabilirsiniz. Su ile seyreltip kullanabilirsiniz ya da bunun için hazır olan farmasi çay ağacı yağı özlü temizleme mendilini kullanabilirsiniz. Yüzünüzü iyice arındırmak isterseniz 2. adıma geçip farmasi yüz yıkama jelini kullanabilirsiniz. 3. adımda tonik ile iyice temizleyebilir ve 4. adımda cildinizi yüz kremi ile nemlendirebilirsiniz.

  Mr Wipes Yağ ve Kir Sökücü
farmasi çay ağacı yağı mendili - farmasi çay ağacı yağlı yüz yıkama jeli - farmasi çay ağacı yağlı yüz toniği - farmasi çay ağacı yağlı yüz kremi
Farmasi Temizleme Mendili, Yüz Yıkama Jeli, Yüz Toniği ve Yüz Kremi

Çay Ağacı BB Krem

farmasi çay ağacı yağlı bb krem - çay ağacı bb krem
Farmasi Çay Ağacı BB Krem

BB krem ve çay ağacı? ilginç değil mi? Farmasi tek adımda çift etki düşüncesi ile geliştirdiği bb kremi de yine hassas cildi olanlar tercih edebilir. Çay ağacının bunca özelliğinden, bunca faydasından bb krem kullanırken de yararlanmak isterseniz bb krem tam size göre.

  • Mükemmel kapatıcılık etkisi
  • Çay ağacı etkisi

Açıktan ortaya ve ortadan koyuya şeklinde 2 seçeneğe sahip.

Tırnak Sağlığı

Dolama ve tırnak batmaları durumlarında tırnak kenarında iltihap meydana gelir. Bu iltihabı geçirmek için enfeksiyon kapmış bölgeye farmasi sos serumdan damlatılıp kuruması beklenir. Antienflamatuar etkisi ile düzenli kullanımda oluşan iltihap yok olacaktır.

Ağız Sağlığı

Diş eti hastalıkları, diş eti kanaması, diş eti iltihabı ve diş temizliği için antiseptiktir. Bu özelliği ile ağızda oluşan bakterileri yok edecektir. Su ile seyreltip gargara yaparak kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra yeni çıkan çağ ağacı yağı ve nane ile harymanlanmış farmasi diş macunu kullanabilirsiniz. Bu ürünü kullandıktan sonra“diş eti kanaması neden olur?” vb. soruları hayatınızdan çıkaracaksınız.

Çay ağacı yağı diş macunu;

farmasi çay ağacı yağı diş macunu - çay ağacı diş macunu
Farmasi Çay Ağacı Diş Macunu
  • Ağız içi salgınızın alkaliliğini artırarak çürük oluşumunu engellemeye yardımcı olur,
  • Plak oluşumuna karşı doğal bir savunma sağlar,
  • Sert aşındırıcı içermeyen formülüyle diş ve diş etini derinlemesine temizler,
  • Ağzınızda gün boyu temizlik ve ferahlık hissi sağlar,
  • Ağız bakım rutininiz için mükemmel bir seçimdir,
  • Doğal çay ağacı yağı ve yoğun nane aroması ile nefesinizi tazeler.

Saç Sağlığı

Saç ve kafa derisinin sağlığı için kanıtlanmış etkiye sahiptir. Saç bakım yağı olarak da kullanılabilir çünkü doğal saç bakım yağları arasında bulunmaktadır ve söylediğimiz gibi etkisi kanıtlanmıştır. Bu bitkisel yağ kuru cilt, saçkıran, sakalkıran gibi sorunlarınızı da çözer. Daha sağlam etki istiyorsanız farmasinin bu konuda üretmiş olduğu acil yardım paketini kullanabilirsiniz. Farmasi çay ağacı şampuanı, duş jeli ve çay ağacı sabunu derinizi temizleyeceği gibi saçlarınıza da canlılık kazandıracaktır.

  Farmasi Çörek Otu Yağı
farmasi çay ağacı sos serum - farmasi açy ağacı duş jeli - farmasi çay ağacı şampuan - farmasi çay ağacı sabun
Farmasi Sos Serum, Duş Jeli, Şampuan ve Sabun

Ayak Sağlığı

Ayak mantarı için de kullanımı uygundur. Ayakta oluşan mantarların üzerine damlatılarak kuruması beklenir. Antifugnal özelliği sayesinde mantarların oluşumunu yok edecektir. Aynı zamanda ayakta oluşan nasırların iyileşmesinde harika bir bitkisel tedavi sunar. Sinek ve böcek ısırığı olan yerlere sürülünce kaşınmayı önleyeceği gibi o bölgeyi iyileştirecektir. Farmasi krem ve balm yine bu bölge için de kullanılabilir.

Temizlik

Şifalı bitkiler içinde çok önemli yere sahip olan çay ağacı yağının özellikleri saymakla bitmiyor. Antibakteriyel özelliği ile ev temizliğinde de yardımcınız olacaktır. Temizlik suyuna ekleyeceğiniz bir kaç damla ile evinizdeki mikrop ve bakterilerden kurtulabilirsiniz. Ev temizliğinde dezenfektan olarak kullanabilirsiniz. Bu durumda da farmasi sos serumu işinize yarayacaktır.

Hastalık

Antiviral özelliği sayesinde grip, bronşit, öksürük, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarını tedavi etmekte yine bu yağ kullanılabilir.  Bir kaba kaynar su doldurun. İçerisine bir kaç damla damlatın. Sonrasında üzerinize örtü alarak havanın dışarı çıkmasını engelleyin ve yaklaşık 5 dk boyunca bunu soluyun. Sonrasında nefesinizin açıldığını hissedeceksiniz.

Çıban

Henüz olgunlaşmayan çıbanın üzerine pamuk yardımı ile sürülerek tedavi uygulanır. Sonrasında çay ağacı kremi sürülerek tedavinin etkinlik arttırılır. Çay ağacı kremi sivilce kremi olma özelliği gibi çıban ve benzeri cilt hastalıklarını da yok etmekte temel çözüm aracınız olacaktır.

Küf Oluşumu

Evlerinizde oluşan küften kurtulmak için de kullanabilirsiniz. Püskürtme özelliği olan boş bir şişeye su doldurun ve bir miktar çay ağacı yağı damlatın. Sonrasında küf olan yerlere püskürtün. Tüm kötü bakterileri yok edecektir ve artık küf diye bir derdiniz kalmayacaktır.

Ayrıca ter oluşumu sonrası kötü kokuyu yok etmek için kullanılabilir. Kötü bakterileri yok edecektir.  Yine kötü kokan giysiler, spor çantaları, spor eşyaları gibi bakterilerle kaplı ürünlere püskürtme ile uygulanarak kötü kokunun önüne geçilebilir.

Siz de yorum bırakın :)

WhatsApp chat